Investicije predstavljaju nova radna mjesta

«Lideri u BiH su uspijevali da postignu radni konsenzus o ekonomskoj politici čak i tokom perioda političkih previranja», izjavio je danas visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Miroslav Lajčák.


«Svi znamo da se ne `uri s izradom zakona koji bi rije{ili ekonomska pitanja.. No, istovremeno, ne bismo smjeli omalovažavati ono što jeste postignuto», rekao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU. «Činjenica je da politički establišment ima kapacitete kada je riječ o ekonomiji, iako suviše često nedostaje politička volja da se ekonomske reforme u potpunosti provedu.»


Ambasador Lajčák je govorio na konferenciji o napretku BiH na putu ka Evropskoj uniji koju ju organizovalo Vijeće stranih investitora.


Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU je pohvalio organe vlasti jer su započeli sa provedbom Platforme za akciju, listom ekonomskih prioriteta na čije provođenje su se u oktobru protekle godine obavezala tri premijera i gradonačelnik Brčkog te je apelirao da napredak bude veći i brži.


Hitnioperativni zadaci uključuju postizanje sporazuma o trajnoj metodologiji raspodjele prihoda od indirektnih poreza te osiguranje validnog zakonskog uporišta za Državno fiskalno vijeće.


Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU je konstatirao da su četiri od pet ciljeva, za koje je Vijeće za implementaciju mira reklo da se moraju ostvariti prije nego se steknu uslovi da OHR prestane sa radom, povezani sa ukupnim naporima koji se ula`u u oblasti ekonomske  reforme, a peti – vladavina zakona – ima suštinski uticaj na poslovno okruženje.


«Rezultati koje smo postigli pokazuju da se ekonomska tranzicija može ostvariti samo ako se oslobodi moć poduzetništva – a ona se može osloboditi jedino ako se do šire javnosti ispravno prenese poruka da su investicije u stvari radna mjesta», izjavio je ambasador Lajčák.


Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU je rekao da će provedba reformi koje su potrebne za integraciju u EU zahtijevati «energične napore na zakonodavnom polju, ali se to može uraditi. Uradile su to zemlje – uključujući i moju vlastitu – koje su započele proces pristupanja sredinom devedesetih godina prošlog vijeka. Na početku ovog procesa svaka od ovih zemalja je vodila intenzivnu javnu debatu u vezi sa time šta se mora uraditi, na koji načinse mora uraditi i zašto se mora uraditi – na taj način, svi su imali jasnu ideju o tome šta zemlja, kolektivno, pokušava ostvariti.»


Ambasador Lajčák je objasnio da je ovozamisaokoja stoji iza kampanje koju je pokrenuo kako bi potaknuo javnu debatu među građanima o tome kako oni vide svoju evropsku budućnost i kako se ova budućnost može pretočiti u stvarnost. «Smatram da poslovna zajednica mora učestvovati u javnom dijalogu o integraciji u EU. Ekonomska reforma predstavlja ključni element u usvajanju acquis communitairea, a ljudi koji upravljaju poduzećima, koji otvaraju radna mjesta, isplaćuju plate i svoju pažnju usmjeravaju  na to da klijente održe zadovoljnim, znaju šta nije u redu sa ekonomijom i što se mora uraditi kako bi se ekonomija popravila.»

Europa.ba