Svjetski dan turizma: Perspektive i izazovi razvoja turističkog sektora u BiH

Povodom Svjetskog dana turizma, 28. septembra, u prostorijama Delegacije Evropske komisije u Bosni i Hercegovini, održan je okrugli sto na temu “Perspektive i izazovi razvoja turističkog sektora u Bosni i Hercegovini”. Organizacija ovog okruglog stola je rezultat zajedničke inicijative Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i Radne grupe za koordinaciju aktivnosti u turizmu u BiH. Okrugli sto je podržala Delegacija Evropske komisije u BiH, koja je prepoznala ovu aktivnost kao neophodan tematski pristup sektoru turizma u rješavanju najznačajnijih izazova i potencijala budućeg razvoja turizma u zemlji.

„Ova zemlja ima mnogo toga za ponuditi u smislu raznolikosti: mjesta za ljetne odmore i zimske sportove, staze kulturne baštine, vinske puteve, vjerske znamenitosti, kao i velike mogućnosti za planinarenje, lov i ribolov. Doista, svi ljudi iz BiH trebali bi biti ponosni na bogatstvo i raznolikost njihove zemlje“, rekao je na otvaranju okruglog stola Johann Hesse, Šef sekcije operacija za ekonomski razvoj, trgovinu i prirodne resurse Delegacije Evropske komisije u BiH, te potencirao da je moto obilježavanja Svjetskog dana turizma upravo „Proslava različitosti“. 
„Jedan od ciljeva ovog okruglog stola je predstavljanje rezultata ostvarenih od slične konferencije održane prošle godine“, rekao je g. Hesse i naglasio da je Bosni i Hercegovini, kada je u pitanju turizam, potrebna državna strategija, odnosno pristup razvoju turizma na državnom nivou, jer trenutno postoji dosta defregmentacija. 

G. Hesse je najavio dva nova projekta koja će se finansirati iz IPA 2009 programa. Prva komponenta projekta će se razvijati u dva pravca. Jedan od njih je pomoć namjenjena nevladinim organizacijama i općinama koja ima za cilj poboljšanje konkurentnosti u sektoru turizma, kao i unapređenju vještina ljudskih resursa, za koje će biti izdvojeno 2 milijuna eura. Drugi pravac razvoja je tehnička pomoć od 2 milijuna eura za industriju turizma u BiH na nivou države, entiteta i Brčko Distrikta. Druga komponenta se odnosi na saradnju u regionu. U periodu od 2007-2009 godine , sredstva dodijeljena BiH-a iznose preko 14 miliona eura, a dio tih sredstava dodijeljena su i  turističkoj industriji. 

G. Nevenko Herceg, Ministar okoliša i turizma Federacije BiH, izjavio je: “Za sektor turizma i instrumente zaštite okoliša od velike važnosti su pretpristupni fondovi Evropske komisije. On je naglasio da je Federacija BiH uspjela napraviti pomak u razvoju turizma, kako u donošenju novih zakona i novih urbanističkih planova, tako i antirecesijskih mjera. 
Jedan od problema u sektoru turizma je nepostojanje zakona na državnom nivou. G. Vilim Primorac, zamjenik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao je: „BiH je potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju preuzela na sebe određene obaveze kada je ovo područje u pitanju. Na državnom nivou radimo na boljoj koordinaciji između državnih i entitetskih organizacija i učinit ćemo sve da se državni zakoni usvoje.” 
Na kraju izlaganja gospodin Hesse je naglasio: „Teško je, ako ne i nemoguće provesti programe u susret ciljeva regionalne politike u pogledu koherentnosti, konkurentnosti i među-teritorijalnoj saradnji, bez državnog pristupa planiranju i programiranju takvih regionalnih politika“.

Europa.ba