222 miliona eura sredstava Evropske unije za jačanje saradnje i podršku projektima u dunavskoj regiji

Jačanje inovacija i poduzetništva, očuvanje prirodnih i kulturnih dobara dunavske regije, poboljšanje povezanosti i podrška prelasku na niskokarbonsku ekonomiju bit će ključni fokus novog „Programa transnacionalne saradnje Dunav“ koji je usvojen 20. augusta 2015. godine.

Program će pružiti podršku projektima transnacionalne saradnje u skladu s prioritetima Strategije Evropske unije za dunavsku regiju (EUSDR). Njegov geografski fokus identičan je onome koji pokriva Strategija, što uključuje područja u 9 zemalja članica Evropske unije (Austrija, Bugarska, Hrvatska, Češka Republika, Mađarska, Njemačka, Rumunija, Slovačka i Slovenija) te u 3 zemlje koje nisu članice Evropske unije (Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora). Moldavija i Ukrajina također će moći dobiti sredstva u sklopu programa nakon što se uspostavi finansiranje iz Instrumenta evropskog susjedstva (ENI).

Corina Creţu, evropska komesarka za regionalnu politiku, izjavila je sljedeće: „Oduševljena sam što danas usvajamo ovaj program. Program je osmišljen tako da direktno doprinese uspješnoj implementaciji Strategije Evropske unije za dunavsku regiju kroz tematske prioritete i podršku upravljanju u okviru Strategije. To bi zemljama uključenim u program trebalo pomoći da izrade projekte koji će imati konkretan i pozitivan učinak, što će im dalje pomoći da ostanu mjesta privlačna za život, studiranje, rad, posjete i investiranje.

Evropska unija investirat će preko 202 miliona eura iz Evropskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) i 19,8 miliona eura iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) u transnacionalne projekte na teritoriji sliva rijeke Dunav.

Prvi poziv za ponude bit će objavljen tokom jeseni 2015. godine, a inicijalni događaj održat će se 23. i 24. septembra u Budimpešti.

 

OSNOVNE INFORMACIJE

Dunavski transnacionalni program zasniva se na četiri tematska prioriteta:

1.    Inovativna i društveno odgovorna dunavska regija: promoviranje inovacija, prenosa znanja i poduzetništva

2.    Dunavska regija orijentisana na zaštitu okoliša: očuvanje i upravljanje prirodnim i kulturnim dobrima dunavske regije

3.    Bolje povezana i energetski odgovorna dunavska regija: razvoj održivih i sigurnih sistema transporta, promoviranje energetske efikasnosti

4.    Dobro uređena dunavska regija: podrška implementaciji Dunavske strategije Evropske unije te unapređenje pravnog i političkog okvira za rješavanje glavnih društvenih izazova, kao što su politike tržišta rada, obrazovni sistemi, demografske promjene itd.

Ured za nacionalno ekonomsko planiranje u Budimpešti imenovan je za Upravno tijelo Dunavskog transnacionalnog programa. Aktivnosti projektnih partnera sufinansirat će se u nivou do 84%.
Cilj Evropskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) jeste ojačati ekonomsku i socijalnu koheziju u Evropskoj uniji kroz smanjenje neravnoteže između njenih regija. ERDF će u periodu 2014.-2020. investirati preko 199 milijardi eura u različite evropske regije.

Instrument pretpristupne pomoći (IPA) pruža finansijsku i tehničku pomoć reformama u zemljama na putu pridruženja Evropskoj uniji. IPA sredstva služe za izgradnju kapaciteta tih zemalja, što rezultira progresivnim i pozitivnim razvojem situacije u regiji. Za period 2014.-2020. IPA raspolaže budžetom od približno 11,7 milijardi eura.

 

Za više informacija

Ured za nacionalno ekonomsko planiranje
Upravno tijelo i Zajednički sekretarijat Dunavskog programa
Honved Street 13-15
H-1051 Budapest
danube@ngm.gov.hu
Tel: +36 1 795 4355

Sažetak Operativnog programa za sredstva namijenjena za kohezionu politiku 2014.-2020.

Dunavski transnacionalni program 2014.-2020.

Strategija Evropske unije za dunavsku regiju

Twitter: @EU_Regional  @CorinaCretuEU #cohesionpolicy

https://www.facebook.com/EUinmyregion

Europa.ba