Galileo počinje s radom!

Od 15. prosinca 2016. tijelima javne vlasti, poduzećima i građanima bit će dostupne početne usluge europskog satelitskog navigacijskog sustava Galileo.

Maroš Šefčovič, potpredsjednik Komisije zadužen za energetsku uniju, izjavio je: Geolociranje je okosnica današnje digitalne revolucije koja nam donosi nove usluge, a s njima i promjene u naš svakodnevni život. Preciznost pri određivanju zemljopisne lokacije s Galileom će se povećati deset puta, što će utrti put sljedećoj generaciji tehnologija temeljenih na lokaciji: autonomnim automobilima, povezanim uređajima i pametnim gradskim uslugama. Europskim bih poduzetnicima danas želio poručiti sljedeće: zamislite što sve možete učiniti s Galileom – ne čekajte, inovirajte!

Povjerenica Elżbieta Bieńkowska, zadužena za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te male i srednje poduzetnike, dodala je: Pružanje početnih usluga sustava Galileo veliko je postignuće za Europu i prvo ostvarenje cilja u okviru naše nedavno donesene svemirske strategije. To je rezultat zajedničkih napora uloženih u osmišljanje i izgradnju najtočnijeg satelitskog navigacijskog sustava na svijetu. Jednako tako, to je dokaz tehnološke izvrsnosti Europe, njezina znanja te predanosti pružanju usluga i aplikacija temeljenih na svemirskoj tehnologiji. Ni jedna europska država to ne bi mogla postići sama.

Izjavom o početnim uslugama koju će Europska komisija službeno predstaviti u Bruxellesu u četvrtak, 15. prosinca, sustav Galileo počinje, u suradnji sa sustavom GPS, pružati sljedeće besplatne usluge:

  • Podrška u hitnim operacijama. Otkrivanje osobe izgubljene na moru ili u planinama danas može trajati satima. Uslugom traganja i spašavanja (SAR) omogućit će se brže pronalaženje i spašavanje osoba koje upute poziv za pomoć s radiofarova s podrškom za Galileo jer će se vrijeme otkrivanja skratiti na samo 10 minuta. Naknadno poboljšanje te usluge trebalo bi uključivati slanje obavijesti pošiljatelju hitnog poziva da je lociran te da pomoć stiže.
  • Točnija navigacija za građane. Otvorena usluga sustava Galileo besplatna je tržišna usluga za određivanje položaja i vremena te za navigaciju koju mogu upotrebljavati čipovi s podrškom za Galileo u pametnim telefonima ili sustavima za navigaciju u automobilima. Na tržištu je od jeseni 2016. dostupan niz takvih pametnih telefona koji se sada mogu koristiti signalima za točnije određivanje položaja. Do 2018. Galileo će biti dostupan i u svakom novom modelu vozila na europskom tržištu te će pružati poboljšane navigacijske usluge za niz uređaja i omogućiti uporabu sustava eCall za hitne intervencije. Poboljšana točnost pri određivanju položaja bit će osobito korisna osobama koje upotrebljavaju navigacijske uređaje u gradovima, gdje visoke zgrade često mogu blokirati satelitske signale.
  • Bolja vremenska sinkronizacija za kritične infrastrukture. Satovima visoke preciznosti sustava Galileo omogućit će se stabilnija vremenska sinkronizacija bankovnih i financijskih transakcija, telekomunikacijskih mreža i mreža za distribuciju energije kao što su pametne mreže. To će pridonijeti njihovu učinkovitijem radu.
  • Pouzdane usluge za tijela javne vlasti. Galileo će jednako tako putem javne regulirane usluge pružati podršku tijelima javne vlasti kao što su službe civilne zaštite, službe humanitarne pomoći, carina i policija. Korisnicima u državnim tijelima u izvanrednim će ili kriznim situacijama na nacionalnoj razini (npr. u slučaju terorističkih napada) pružati posebno stabilne i u potpunosti šifrirane usluge kako bi se osigurao njihov kontinuitet.

Izjava o početnim uslugama sustava Galileo znači da su njegovi sateliti i zemaljska infrastruktura sada spremni za rad. Signali će biti iznimno točni, ali neće biti dostupni cijelo vrijeme. Zato će se u početnoj fazi prvi signali sustava Galileo koristiti u kombinaciji s drugim satelitskim navigacijskim sustavima poput GPS-a.

U idućim će se godinama pokrenuti novi sateliti kojima će se povećati konstelacija sustava Galileo te će se postupno poboljšati njegova dostupnost diljem svijeta. Očekuje se da će konstelacija biti dovršena 2020. te će sustav Galileo tada doseći svoj puni operativni kapacitet.

Kontekst

Galileo je europski globalni satelitski navigacijski sustav. Korisnicima diljem svijeta pruža niz najsuvremenijih usluga za određivanje položaja i vremena te navigaciju. Galileo je u potpunosti interoperabilan sa sustavom GPS, ali će krajnjim korisnicima omogućivati preciznije i pouzdanije određivanje položaja.

Konstelacija sustava Galileo trenutačno se sastoji od 18 satelita, koji su već u orbiti. Za punu je konstelaciju predviđeno ukupno 30 satelita te se očekuje da će ona biti dovršena 2020.

Na tržištu je već dostupan prvi pametni telefon s podrškom za Galileo španjolskog poduzeća BQ, a očekuje se da će njihov primjer slijediti i ostali proizvođači. Puštanjem sustava u rad omogućit će se dizajnerima aplikacija da svoje ideje isprobaju na pravim signalima.

Početnim uslugama sustava Galileo upravlja Europska agencija za GNSS (GSA). Cjelokupni program Galileo vodi Europska komisija, koja je odgovornost za implementaciju sustava i osiguravanje tehničke podrške za operativne zadatke prenijela na Europsku svemirsku agenciju (ESA).

Dodatne informacije

Početne usluge sustava Galileo – najčešća pitanja (MEMO/16/4382)

Svemirska strategija za Europu

Audiovizualni materijali

Europski servisni centar za GNSS (GSC)

Očekivani učinak, točnost i dostupnost početnih usluga sustava Galileo

Galileo za građane

 

Europa.ba