Predstavljen novi ciklus EU programa 2012-2020 za organizacije civilnog društva

Organizacije civilnog društva su imale priliku da se informišu o novim programima EU za 2014–2020. otvorenim za zemlje zapadnog Balkana, na seminaru koji je održan danas u Delegaciji EU u BiH.

Seminar je organizovala Direkcija za evropske integracije Vijeća ministara BiH u suradnji sa projektima koje finansira EU „Jačanje kapaciteta vladinih institucija za učešće u političkom dijalogu sa civilnim društvom“ i „Podrška učešću Bosne i Hercegovine u novom ciklusu programa EU 2014-2020“.

Na seminaru su predstavljene osnovne informacije, ciljevi i aktivnosti pojedinačnih programa EU za 2014-2020, kao i procedura i način apliciranja za zemlje koje su zainteresovane za pristupanje tim programima.

Programi EU podržavaju međusobnu saradnju i umrežavanje zemalja članica EU u raznim oblastima. Zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU, pa time i Bosni i Hercegovini, otvorena je mogućnost učešća u programima EU, uz provođenje predviđene procedure (iskazivanje interesa od strane zemlje, potpisivanje međunarodnog sporazuma i plaćanje finansijskog doprinosa za ulazak zemlje u program za svaku godinu učešća u pojedinačnom programu), s ciljem pružanja podrške na njihovom putu ka evropskim integracijama.

Evropska komisija će u okviru novog ciklusa programa EU 2014–2020 pružiti mogućnost zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima uključujući BiH, za sufinansiranje „ulaznih karata“ do 90% iznosa, putem Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA), uz postepeno godišnje procentualno smanjivanje sufinansiranja iznosa iz IPA sredstava a povećanja iz domaćeg budžeta.

Sudjelovanje u programima EU ostvaruje se putem priavljivanje na otvorene pozive za dostavljanje projektnih prijedloga. Sredstva koja zemlja uplaćuje za „ulaznu kartu“ ne garantuju da će prijavljeni projekti biti finansirani, međutim odobreni projekti mogu osigurati sredstva u znatno većem iznosu od iznosa plaćenog za „ulaznu kartu“.

Projekti podržani u sklopu programa EU obično zahtijevaju sudjelovanje više partnera iz više država – članica programa, kao i sufinansiranje projekata od strane podnositelja projektnih prijedloga. Učešće zainteresovanih strana u programima EU omogućava razmjenu znanja i iskustava, dobrih praksi, učešće u pilot projektima, izradu strateških dokumenata i sektorskih politika, učešće na seminarima, radionicama i studijskim putovanjima, itd.  
    
Za sudjelovanje u programima EU obično se predviđa uspostavljanje kontakta za program u državi koja učestvuje u  programu, radi pružanja informacija o programu i davanja podrške podnosiocima projektnih prijedloga, te unapređenja učešća zemlje u programu od interesa.

U prethodnom periodu 2007-2013, Bosna i Hercegovina je kao članica učestvovala u slijedećim programima EU: Sedmi Okvirni program za istraživanje, tehnološki razvoj i prikazne aktivnosti (FP7), Kultura, Mediji i Evropa za građane.

Jedan od značajnih aspekata razvoja poticajnog okruženja za djelovanje civilnog društva je i omogućavanje učešća civilnog društva u razvijanju održivih politika koje će upotpunosti reflektirati potrebe građana. Ovo posebno važi za reforme koje treba da provede država koja teži članstvu u EU.

Evropska unija od država korisnica pomoći koje pruža očekuje da uspostave odgovarajuće strukture i mehanizme za saradnju javnih institucija sa civilnim društvom, kao i slobodan, jasan i pristupačan tok informacija po pitanjima od javnog interesa. U provođenju aktivnosti iz svoje nadležnosti, Direkcija ze evropske integracije, odnosno Ured Državnog IPA koordinatora, pored razmjene informacija i konsultacija sa svim partnerima iz institucija vlasti u BiH, drugim donatorima i međunarodnim finansijskim institucijama, nastoji dalje unapređivati razinu učešća i mehanizme konsultacija sa civilnim društvom u BiH.

Saznajte više o programima u publikaciji koju možete preuzeti ovdje

Europa.ba