‘Odgovornost za rezultate’: Kolumna Johannesa Hahna, komesara za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju

Kolumnu je napisao komesar za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju te je objavljena u Glasu Srpske, Večernjem listu i na portalu klix.ba 8. maja 2015. godine

Europska unija je 21. aprila 2015. godine donijela istorijsku odluku o stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Bosnom i Hercegovinom. Aktiviranje Sporazuma je ključni trenutak u odnosima između EU i Bosne i Hercegovine i njime je zemlja čvrsto postavljena na svom putu pristupanja EU. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju će osigurati koristi za građane ove zemlje kroz kvalitetnije, zdravije i sigurnije robe i povećati povjerenje domaćih i stranih investitora. Također će omogućiti domaćim kompanijama pristup tržištu EU sa oko 500 miliona potrošača, kao i pružanje usluga u cijeloj EU i učešće na tenderima za javne nabavke, te ukupno doprinijeti povećanju mogućnosti zapošljavanja u vašoj zemlji.

Istovremeno, ne bi trebalo biti nejasnoća oko toga šta ovaj novi zamah donosi domaćim liderima i institucijama.  Nesumnjivo, donosi im odgovornost za ostvarivanje rezultata, pogotovu u smislu reformi potrebnih u pripremi zemlje za njenu budućnost i zadovoljavanje legitimnih potreba njenih građana izraženih tokom prosvjeda u februaru prošle godine.

Potrebno je djelovati, pogotovo u cilju rješavanja problema nezaposlenosti mladih, koja bilježi najvišu stopu u Europi, potom stvaranja jedinstvenog ekonomskog prostora, unaprjeđenja uslova za poslovanje i investicije kako bi se otvorila nova radna mjesta.
Potreba za boljom koordinacijom politika i mjera proizlazi iz odgovornosti političkih i institucionalnih lidera na svim razinama vlasti da rade zajedno kako bi Bosna i Hercegovina mogla napredovati i privući investicije, uključujući i finansijsku podršku, u okviru procesa pristupanja Europskoj uniji.

Danas sam u Sarajevu gdje se sastajem s domaćim liderima, kako bi razgovarali o narednim koracima na putu pristupanja EU. Fokus će biti na inicijalnom programu reformi koji će obuhvatiti i ključna socioekonomska pitanja istaknuta u Sporazumu za rast i zapošljavanje, potom rješavanje izazova u oblasti vladavine prava i uprave, te pitanje funkcionalnih slabosti, uključujući i uspostavljanje mehanizma koordinacije po pitanjima koja se tiču EU.

U februaru je usvojena izjava, koju su usaglasili i potpisali politički lideri u zemlji i koja je potvrđena u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, za provođenje potrebnih reformi u pravcu pridruživanja EU. Izjava nije tek obaveza prema Europskoj uniji, već prvenstveno obaveza prema građanima Bosne i Hercegovine. Tokom posjete, pozvati ću sve sagovornike da svoje riječi sada pretoče u konkretna djela.

Za bilo koju zemlju koja teži da postane članica, put pristupanja EU je jedinstvena prilika za modernizaciju zemlje i unaprjeđenje života građana. EU, i ja osobno, kao povjerenik za politiku susjedstva i pregovore o proširenju bezrezervno ću podržati Bosnu i Hercegovinu u ostvarivanju napretka na ovom putu.

Europa.ba