Delegacija Evropske unije u BiH i Ured specijalnog predstavnika Evropske unije pozdravljaju obavezivanje BiH prema obnovljenom pristupu

Povodom saopštenja Predsjedništva Bosne i Hercegovine nakon objavljenih zaključaka Vijeća za vanjske poslove 15 decembra, otpravnik poslova Delegacije Evropske unije u BiH Dr. Renzo Daviddi je rekao:

“Pozdravljamo izjavu Predsjedništva BiH kao odgovor na zaključke Vijeća vanjskih poslova u kojima je naznačen koncept obnovljenog pristupa prema BiH, i pozdravljamo obavezivanje kojim je Predsjedništvo BiH najavilo da će početi pripremanje i usaglašavanje pismene izjave za oživljavanje procesa integracije BiH u EU.

Evropska unija očekuje da sve stranke i institucije ove države pokažu jaku odlučnost i neophodnu odgovornost, kako bi BiH mogla poduzeti odlučne korake na putu prema pridruživanju EU u cilju bolje budućnosti njenih građana. Uspjeh i brzina ovog pristupa će u potpunosti ovisiti o političkom i institucionalnom vodstvu zemlje.

Današnji zaključci Vijeća navode da Predsjedništvo BiH treba pristati na neopozivu pismenu obavezu, koju političke stranke trebaju potpisati i Parlament BiH treba potvrditi. Željeli bismo naglasiti da kako bi se ovo obavezivanje smatralo “neopozivim”, potreban je veoma visoki nivo koncenzusa kada se radi o odobrenju unutar Parlamenta BiH i među političkim vođama.

Evropska unija će nastaviti da blisko surađuje sa vlastima BiH dok se izrađuje tekst dokumenta, tekst će trebati da sadrži, kao sveukupan cilj, obavezivanje uspostavljanja funkcionalnosti i efikasnosti na svim nivoima vlasti i omogućivanje Bosni i Hercegovine da se pripremi za buduće članstvo u Evropskoj uniji. Potrebno je obavezivanje na razradi početnog plana za reformu, što uključuje Sporazum za razvoj, vladavina zakona, dobro upravljanje i ostala pitanja funkcionalnosti kao što je nepohodni mehanizam koordinacije. Planovi reformi  se trebaju razviti i provesti u saradnji sa civilnim društvom.

Obavezivanje za postizanjem napretka, u kasnijoj fazi reformi s ciljem poboljšanja funkcionalnosti i učinkovitosti na različitim nivoima vlasti je također obaveza.

Kada se ova obaveza izvrši i kada bude ocijenjena kao zadovoljavajuća, EU će odlučiti o stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Nakon što vlasti na svim relevantnim nivoima dostignu svrsishodan napredak u radu na reformama, Evropska unija će razmotriti aplikaciju za članstvo Bosne i Hercegovine.”

Europa.ba