Građani za Evropu: Javna diskusija na temu energija i okoliš u procesu evropskih integracija

Ocjena napretka Bosne i Hercegovine u područjima energetike i okoliša u procesu EU integracija bila je u je fokusu javne diskusije Inicijative Građani za Evropu održane u u zgradi EU u Sarajevu 24 oktobra, 2013. godine. Šef Delegacije Europske unije i specijalni predstavnik Europske unije u BiH ambasador Peter Sorensen, zamjenik šefa misije Ambasade Kraljevine Švedske Pelle Person, koordinatorica Inicijative Građani za Europu Amra Selesković i tematski stručnjaci Lena Bratić i Azrudin Husika zajedno s 50 predstavnika relevantnih vladinih institucija, agencija i organizacija civilnog društva sudjelovali su u diskusiji.

U uvodnom obraćanju ambasador Sorensen je naglasio da je opskrba energijom stub društvenog i ekonomskog razvoja. “Bosna i Hercegovina je, kao što je navedeno u nedavno objavljenom Izvještaju o napretku EU-a slab ostvarila napredak u energetskom sektoru. U području energetske učinkovitosti BiH zaostaje za drugim ugovornim stranama Ugovora o energetskoj zajednici. Ne postoji odgovarajaćui zakonodavni i institucionalni okvir relevantan za ovu djelatnost koja je u skladu s pravnom stečevinom EU. Bosna i Hercegovina se suočava s hitnom potrebom donošenja zakona o energetskoj učinkovitosti i podzakonskih akata, što je posebno važno za Federaciju Bosne i Hercegovine “, dodao je ambasador Sorensen.

Ove godine, Građani za Europu, u sektoru Energija i okoliš, aktivnosti usmjeravaju na dostizanje tri prioritetna cilja do kraja 2013. godine i traže od relevantnih institucija:

  • da odobre nacrt Državnog akcionog plana za energetsku efikasnost (NEEAP)
  • da entitetski fondovi za zaštitu okoliša usvoje nova pravila finansiranja projekata u sektoru energetske efikasnosti
  • da osiguraju konkretan napredak u evidentiranju šumskog fonda kao i sprovedbu obaveza iz Direktive EU o sječi šuma, odnosno harmonizaciju regulativa u cilju očuvanja drvno-prerađivačke industrije

Inicijativa Građani za Europu je jedinstvena akcija civilnog društva u BiH usmjerena na unapređenje procesa EU integracija i intenziviranje aktivnosti vladinih dužnosnika na provođenju neophodnih reformi. Nakon tri godine djelovanja, inicijativa je prerasla u mrežu 67 članica, organizacija civilnog društva iz cijele BiH, koje svojim radom doprinose bosansko-hercegovačkom putu ka Europskoj uniji. U periodu od 2010. godine, u javnim, tematskim konsultacijama sudjelovalo je više stotina zainteresiranih građana, državnih i javnih službenika te stručnjaka. Na bazi identificiranih potreba običnih građana, privrednika i poduzetnika, te povratnih informacija od strane javnih i državnih službenika, tematski stručnjaci inicijative Građani za Europu, sačinili su objektivan prikaz trenutnog stanja u BiH, usporedili ga sa očekivanjima u procesu europskih integracija te identifikovali ključne prioritete.

Inicijativa Građani za Europu se realizira pod pokroviteljstvom specijalnog predstavnika Europske unije u Bosni i Hercegovini, ambasadora Petera Sorensena i uz podršku Ambasade Kraljevine Švedske i SIDA-e. Ove godine, kao i u predhodne dvije, inicijativu predvodi stručni tim NVO Vesta iz Tuzle.

Svi podaci i informacije o dosadašnjem djelovanju nalaze se na web stranici www.gradjanizaeuropu.ba

Europa.ba