Schwarz-Schilling: Ne dozvolite da Bosna i Hercegovina bude talac neriješenih “krupnih pitanja”

Bosna i Hercegovina ima krupnih pitanja koja treba rješavati, napisao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Christian Schwarz-Schilling u svojoj sedmičnoj kolumni, ali sve se ne može staviti na čekanje dok se ta pitanja ne riješe.

“Kad pred sobom imate teške zadatke onda ih ne rješavate sve odjednom i sve na isti način”, napisao je Christian Schwarz-Schilling u članku koji je objavljen danas u Dnevnom avazu, Nezavisnim novinama i Večernjem listu. “Razuman pristup je da se odmah izvrše zadaci koji se mogu izvršiti, a nastavi raditi na drugim zadacima sve dok vrijeme i bolje okolnosti ne omoguće i njihovo izvršenje.”

Ipak, politički lideri u ovoj zemlji su sasvim razumne i potrebne zakone godinama držali taocem neriješenih “krupnih pitanja” i oni će – bez posebnog razmišljanja o mogućim negativnim posljedicama po građane – blokirati pomake i na taktičkim ciljevima za koje postoji opće slaganje, napisao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU. “Obične stvari koje se mogu uraditi danas da se unaprijedi situacija u Bosni i Hercegovini odlažu se do naredne godine, kada se teža i spornija pitanja budu – ili možda ne budu – mogla riješiti.”

Christian Schwarz-Schilling je objasnio da posljedice presude Međunarodnog suda pravde predstavljaju izazov kojim će se Bosna i Hercegovina i njeni narodi i građani morati baviti godinama. “To pitanje se ne može riješiti u nekoliko dana, a svaki drugi problem se ne može staviti na čekanje dok se ono ne riješi”, napisao je.

Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU je također skrenuo pažnju na pokušaje da se postigne sporazum o paketu ustavnih reformi.

“Vjerujemo da u toku ove godine možemo premostiti posljednju malu prazninu koja razdvaja različita mišljenja i postići sporazum koji će biti od koristi svim građanima. Znamo da se ovo neće desiti sutra, a znamo i to da se neće desiti bez konzistentnog i konstruktivnog angažmana stranaka koje moraju zadržati kurs tokom mjeseci pregovaranja. Ovaj problem se ne može riješiti za nekoliko dana, i svaki drugi problem se ne može staviti na čekanje dok se on ne riješi,” napisao je.

Christian Schwarz-Schilling je, međutim, naglasio da je postizanje sporazuma o reformi policije najurgentnije pitanje. “Ukoliko političke stranke ne postignu dogovor do polovine marta propustit će šansu za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, što predstavlja prvi korak na putu ka članstvu u Evropskoj uniji koji će omogućiti Evropskoj uniji da proširi i intenzivira pomoć koju pruža Bosni i Hercegovini.

“Stranke se moraju fokusirati na približavanje različtih stavova kako bismo u BiH mogli uspostaviti policijske snage koje se mogu efikasno boriti protiv kriminala i korupcije. Međutim, to ne znači da se u međuvremenu druga važna pitanja mogu ostaviti po strani,” napisao je.

“Dok politički lideri moraju postići napredak u procesu reforme policije i riješavati druga krupna pitanja, Vijeće ministara mora nastaviti s provođenjem svojih svakodnevnih aktivnosti i vođenjem zemlje,” napisao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU.

“Vijeće ministara mora poduzeti efikasne mjere kako bi osiguralo funkcioniranje infrastrukture u ovoj zemlji, riješilo ključna pitanja koja utiču na ekonomske resurse, reguliralo odnose države s vjerskim zajednicama te riješavalo niz drugih zadataka. Ukoliko nije moguće postići dogovor oko jednog pitanja na dnevnom redu, ministri trebaju dalje raditi kako bi ostvarili napredak u riješavanju drugih pitanja a ne odgađati sjednice,” napisao je.

“Vrijeme je da donošenje nekih sasvim razumnih i potrebnih zakona prestane biti talac neriješenih «krupnih pitanja», vrijeme je za suočavanje s izazovom preuzimanja odgovornosti, za građenje kompromisa, razvijanje pragmatičnosti i poštivanje preuzetih obaveza za dobrobit budućih generacija,” zaključio je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU.

Cijeli tekst sedmične kolumne visokog predstavnika i specijalnog predstavnika EU dostupan je na web stranicama: www.ohr.int i www.eusrbih.org.

Europa.ba